ثبت نام پاپ آپ

LOGIN

را ه اندازی کسب وکار فناورانه و نوپا در حوزه های :

  • سبک زندگی و ورزش : در سالهاي اخير، چاقي، اضافه وزن و ناهنجاری های اسکلتی عضلانی و بیماری های مختلف رشد فزاينده اي در جوامع در حال توسعه داشته است از این رو سبک زندگي سلامت محور  توجه بسياري از متفکران اجتماعي، پژوهشگران سلامت و ورزشی را به خود جلب کرده است. در يك نگاه دقيق، سبك زندگي سلامت محور به عنوان پديده اي چند علتي و چند بعدي مطرح مي شود كه به مسايل تهديدكننده سلامت افراد مي پردازد تا از اين طريق بتواند تضمين كننده سلامتشان باشد. میزان فعالیت بدنی، تغذیه، جنسیت، طبقه اجتماعی ، وضعيت تاهل و اشتغال و ... بر آن تاثير گذارند.  فعالیت بدنی و سبک زندگی سلامت محور برای داشتن زندگی سالم و وزن مناسب است.  تغییر در سبک زندگی برای پیشگیری از بیماری و برای سهولت در روند درمان و برای جلوگیری از بازگشت بیماری است و هدف،  داشتن زندگی فعال همراه با سلامتی و کم نمودن فقر حرکتی و مشکلات ناشی از آن است.

 

  • خانه های ورزش : خانه های ورزش، بصورت مردمی، داوطلبانه و زیرمجموعه سرای محله است که به منظور رشد و توسعه سخت افزاری و نرم افزاری ورزش همگانی در مقیاس محله ایجاد گردیده این نهاد در قالب طرح های آموزشی و اجرای طرح های تشویقی و مسابفات ورزشی، فرهنگ تندرستی،  تربیت بدنی و سلامت را در میان اقشار جامعه ترویج میدهد. از دیگر نقش های آن میتوان به همکاری در برگزاری اردوها  اشاره کرد. ایجاد و زمینه مناسب برای مشارکت شهروندان در فعالیت های ورزشی- تفریحی توسعه نهضت داوطلبی در ورزش شهروندی، سامان دهی و توانمندسازی تشکل های ورزشی محله، سامان دهی مدیریت اماکن و فضاهای ورزشی در مقایس محله، شناسایی و تقویت پتانسیل های ورزش شهروندان است.

 

  • ورزش های رقابتی و تفریحی : امروزه ورزش،  اهرمی مهم در پیشگیری از آسیب های اجتماعی مورد توجه است، از جمله نیاز جامعه به امکانات و وسایل تفریحات سالم  و غنی سازی اوقات فراغت به وسیله ورزش و فعالیت بدنی است، بازی های تفریحی آسانترین راه برای ترویج ورزش در جامعه است. یکی از مفیدترین روش ها،  انجام ورزش های تفریحی و رقابتی در اوقات فراغت است. این فرآیند هم دارای نفع فردی و هم نفع اجتماعی می باشد. سلامتی ذهنی-جسمی، تاخیر در سالخوردگی و تقویت روحیه برای کار از جمله منافع فردی آن است و منافع اجتماعی آن از قبیل کاهش نرخ اعتیاد، شادابی عمومی، کسب و کار و اشتغال ابزارهای ورزشی و نهایتا سود اجتماعی فراگیر است. در اردوهای تفریحی ورزشی می توان مکان هایی با آب و هوای مناسب را انتخاب نمود و خانواده ها ورزش های تفریحی متنوعی را باهم بازی می کنند ورزش های تفریحی، فرصت های عالی برای پیشرفت بچه ها فراهم می کند. تفریح و گردشگاه ها، مثل کاتالیزورهایی هستند که جوامعی قوی و خودکفا میسازند. اجرای برنامه‌های متنوع تفریحی ـ ورزشی - خانوادگی که روحیه بخش، اعضای خانوده است باعث تحکیم روابط خانوادگی می گردد در حقیقت تفریح ورزشی باعث حمایت و پشتیبانی از خانواده است و به این ترتیب هزینه های مربوط به مشاوره های خانواده و .. را کاهش می دهد.

 

  • گردشگری ورزشی : گردشگری ورزشی، به آن دسته از فعالیت های گردشگری اطلاق می شود  که انگیزه و هدف اصلی گردشگران از انجام آنها، مشارکت فعال یا غیر فعال در ورزش های رقابتی یا تفریحی یا حتی حضور در رویدادهای ورزشی به منظور لذت بردن و تشویق نمودن ورزشکاران مورد علاقه شان در میادین ورزشی است. مساله قابل توجه این است که بخشی از سفر گردشگران ورزشی، انواع دیگری از گردشگری مانند طبیعت گردی را در برمی گیرد. ورزش و گردشگری دو نیروی قوی برای جذب مردم  است و ادغام صنعت مهم و درآمدزای گردشگری و  صنعت ورزش به عنوان یکی از صنایع مهم و قدرتمند دنیا موجب شده تا یکی از شگفت انگیزترین شاخه های گردشگری با عنوان گردشگری ورزشی مطرح شود. درآمد سرشار هر دو پدیده ورزش و گردشگری بسیاری از جوامع را بر آن داشته تا تلاش خود را برای به کار  گرفتن امکانات خود در راستای این نوع گردشگری به کار گیرند.

 

  • فرهنگ سازی در ورزش :  تأثیر ورزش  به عنوان یک پدیده تربیتی سازنده و مفید در غنای فرهنگی هر جامعه حائز اهمیت است چرا که امروزه تعداد علاقه‌مندان به ورزش به مراتب بیشتر از شرکت کنندگان آن است. اهمیت تربیت بدنی و ورزش در فرهنگ سازی و انتقال آن به دیگران به ویژه در دهه اخیر در انتقال میراث فرهنگی و ارزش‌های اخلاقی و انسانی جامعه خود به ملت‌های دیگر دو چندان می‌شود. این پدیده اجتماعی عصر حاضر، که به طور کامل مملو از نقش همبستگی، همکاری، گذشت، فداکاری، دوستی، صمیمیت و بسیاری از ارزش‌های انسانی و اجتماعی دیگر در موفقیت و پیروزی است به آسانی می‌تواند ضمن انتقال فرهنگ از یک نسل به نسل دیگر، از یک ملت به ملت دیگر نشان دهنده غنای فرهنگی یک جامعه پویا و رو به رشد باشد. ورزش در ارتقای جایگاه اجتماعی سهم به سزایی دارد. خیلی از شاخص‌ها هستند که در ارتقای پایگاه اجتماعی مهم هستند، مردم نگاهی که به نخبگان دارند آن را به عنوان یک قهرمان درست می‌کنند و می‌خواهند قشر جوان از آن الگو بگیرند.

 

  • اماکن وفضاهای ورزشی :  امروزه، ورزش به مثابه پناهگاهی در برابر فقرحرکتی، ناشی از جوامع صنعتی به شمار می رود که افراد از ناملایمات زندگی بدان روی می آورند. بنابراین نیاز مبرم به توسعه بیش از پیش فعالیت های ورزشی، بویژه اهمیتی که ورزش در پیشبرد و تداوم سالم سازی جسم، فکر و روان انسان ها دارد، مستلزم فراهم آوردن مجموعه ای از شرایط و امکانات است که از جمله مهم ترین این شرایط و امکانات استفاده از فضاها و اماکن ورزشی استاندارد و به روزی است که بر اساس معیارهای بین المللی طراحی و ساخته شده باشند. این گونه اماکن، تاسیسات و تجهیزات باید به گونه ای ساخت، تجهیز و اداره شوند که بتوانند پاسخگوی نیازها، انتظارات، سلایق و علایق تمامی گروه ها و افراد باشند. به این منظور آن ها باید دارای فضا و گنجایش کافی باشند، در محل مناسب ساخته شوند، دسترسی به آن ها آسان بوده و بتوان به راحتی از آن ها بهره برداری کرد، امکان استفاده از آن ها برای تمامی اقشار جامعه فراهم باشد، جذاب باشند و رابطه ای منطقی بین هزینه ها و سودمندی و اثربخشی آن ها وجود داشته باشد. بررسي شيوه هاي افزايش بهره وري اماکن، تاسيسات و تجهيزات ورزشي. سهولت دسترسي به فضاي ورزشي، ملاحظات ايمني در ساخت فضاي ورزشي و انطباق پذيري به ميزان چشمگيري بر افزايش بهره وري موثر است.

 

  • اقتصاد و ورزش : هرگونه فعاليت ورزشي آماتور و حرفه‌اي كه موجبات افزايش ارزش افزوده كالا‌ و خدمات ورزشي رافراهم كند، صنعت ورزش محسوب مي‌شود.  رشد اقتصادی یکی از اساسی‌ترین مولفه‌های اقتصاد کلان است که دست یابی به آن به عنوان یکی از مهمترین اهداف دولتمردان و اقتصاددانان مطرح است. سرمایه‌گذاری کارا بر منابع انسانی و فیزیکی یکی از راهکارهای رسیدن به نرخ رشد اقتصادی مطلوب است. در دنیای امروز از ورزش به عنوان یکی از این منابع، بخصوص در کشورهای پیشرفته یاد می‌شود که به صورت مستقیم و غیر مستقیم در دوره‌های کوتاه مدت و بلند مدت بر رشد اقتصادی کشورها تاثیرگذار است.